idealFX | idealFX Global Markets - Türkiye - Forex, Borsa, Kripto Para işlemleri alanında hizmet vermeye başlamış bir aracı kurumdur.

Hisse Senetleri

Bir şirketin hissesini satın almak sizi o şirketin ortaklarından biri yapar.

Bilgi için sizi arayalım!

Bilgilerinizi gönderin biz sizi arayalım.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

Hisse Senetleri Nedir?

Hisse senetleri borsada yatırım işlemleriyle uğraşan kişilerin, şirketlerin ve kurumların en çok tercih ettiği ilk yatırım araçlarıdır. Sermaye şirketlerinin ortaklıklarını belirlemek amacıyla kullandıkları belgelere hisse senedi denilmektedir.

Bir başka deyişle, bir şirketin ana parasının eşdeğer haklarından biri olarak da görülür. Bu senetler aynı zamanda bir hak sahipliğini veya ortaklığı temsil eder. Hisse senetleri yatırıcımlara garanti vermez ve hiçbir zaman düzenli gelir elde etmelerini sağlamaz.

Çıkarılan senetlerin denetimi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından  yapılmaktadır ve bu kurumdan izin almak zorunludur. Hisse senetleri yatırım konusunda oldukça ön plandadır ve sıklıkla tercih edilir. Bu sebeple yatırımcılar için gerçekten önemli olduğunu söylemek gerekir.

Hisse Senetleri ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Yatırım yapmadan önce hisse senetleri ile ilgili her şeyi bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde zarara uğratacak yatırımlar yapabilirsiniz. 

Hisse senetleri ile bilinmesi gereken unsurları sizin için liste haline getirdik;

  • Yatırım yapmak için minimum ve maksimum oran yoktur, oranlar her zaman değişkendir.
  • Hisse Senetleri fiyatlarının değişim sebeplerini ve oranlarını iyi bilmeniz gerekir.
  • Spekülatif hisseler yüksek kazanç getirir fakat aynı zamanda yüksek oranda risk içeren hisselerdir.
  • Yatırım deneyimiyle borsaya girmeniz gerekmektedir.
  • Seçmiş olduğunuz sektör daha önce fikriniz olan, hakkında yorum yapabileceğiniz sektör olmalıdır ve ona göre hisse senedi almalısınız.
  • Hisse senetleri rahat bir şekilde nakde çevrilebilir, yani likit bir yatırım aracıdır.

Borsada Hisse Senetleri Nasıl Satılır?

Piyasada ani dalgalanmalar yaşayan ve kayıp yaratabilecek hisselerin analizi yapılıp satılmalıdır. Hisse senetlerinde dip ve tepe olmak üzere iki çeşit fiyat tipi bulunmaktadır.

Tepe noktasına ulaşan fiyatlar direnç noktasında kırılma yaşayabileceği için düşme eğilimindedir. Ancak bu durum bir sektörün ya da firmanın değer kaybetmesi anlamına gelmemektedir. Detaylı bir grafik analizi sonucu hisse senetleri için tepe ve dip fiyatları ön görülebilmektedir.

Hisse Senedi Siteleri

Her geçen gün gelişmekte olan borsa ve hisse senet işlemlerinden dolayı günümüzde binlerce yerli ve yabancı hisse senedi siteleri bulunmaktadır.Hisse senedi siteleri sayesinde yatırım yapmadan önce hisse senetleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer profesyonel bir yatırımcı iseniz, tahminlerinizi onaylamak amacıyla kullanabilirsiniz.

Fakat çoğunlukla yeni başlayanlar tarafından kullanılmaktadır. IDEALFX’in sağlamış olduğu güvenli ortamla Hisse senedi işlemlerinizi ve yatırımlarınızı sorunsuz bir şekilde takip edebilirsiniz.

Diğer Haberler

Yatırım Araçları

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FIRSATLARI YAKALA!
1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right

%30

HOŞGELDİN BONUSU

Bizimle yeni tanışan yatırımcılarımızı %30 Hoşgeldin Bonusu ile karşılıyoruz. Hemen gerçek hesap oluştur sende kazanmaya başla!